Reportaje

Scandalul prețului la apă în Prahova: tarife crescute, promisiuni neonorate, acuzații grave

Începând cu 1 ianuarie 2025, locuitorii județului Prahova vor resimți o majorare semnificativă a tarifelor pentru serviciile de apă și canalizare furnizate de operatorul Hidro Prahova S.A. Anunțul a fost făcut public pe 30 decembrie 2024 într-un comunicat oficial al companiei. Creșterile tarifare sunt stabilite conform Strategiei Tarifare 2023-2027, aprobată anterior de ANRSC, și presupun următoarele modificări:

  • Tariful pentru apă potabilă a fost majorat cu 30,6%, ajungând la 9,66 lei/mc (fără TVA).
  • Tariful pentru canalizare a crescut cu 21%, ajungând la 8,85 lei/mc (fără TVA). Astfel, costul total pentru apă și canalizare se ridică la 20,1 lei/mc.

Noile tarife ar urma să fie aplicate consumului din luna ianuarie 2025, facturat începând cu februarie.
Hidro Prahova avertizeaza, în același comunicat, că neaplicarea acestor tarife ar putea duce la pierderea fondurilor europene și la stagnarea dezvoltării infrastructurii esențiale.

Reacții publice din partea autorităților

Decizia de majorare a tarifelor a generat reacții vehemente din partea cetățenilor și autorităților locale. Primarul municipiului Câmpina, Irina Nistor, a criticat dur această decizie, afirmând că strategia tarifară a fost adoptată în 2022 fără o dezbatere publică adecvată și că investițiile planificate nu au fost realizate conform graficului.
Strategia de tarifare a fost aprobată în 2022, la propunerea edilului PNL, ascunsă printre sutele de pagini ale unui «proiect cu fonduri europene», într-o ședință convocată de pe o zi pe alta. Consilierii PSD nu au votat această strategie de tarifare. Majorarea trebuia să vină ca urmare a unor investiții ce până la ora actuală nu au fost realizate, conform graficului. Îi informez pe câmpineni că atât eu, cât și ceilalți primari din comunele învecinate, respectiv domnul președinte al Consiliului Județean Prahova, ne-am opus acestei strategii de tarifare și am avut deja mai multe întâlniri cu scântei cu conducerea Hidro Prahova. Încercăm să reparăm ce au stricat alții… și mai urmează” – a transmis primarul Irina Nistor, concluzionând: „Eu nu susțin acest preț pentru că este nejustificat!”
Miercuri, 8 ianuarie, chiar de Ziua Câmpinei, aceasta a avurt o întâlnire la Ploiești cu reprezentanții Hidro Prahova pentru a discuta pe marginea acestui subiect, în dubla sa calitate de primar și de membru în Consiliul Director al ADI Prahova.
În aceeași zi, primarul orașului Mizil, Călin Silviu Negraru, în calitate de președinte al Asociației de Dezvoltare Intercomunitară (ADI) Prahova, anunța că va propune înghețarea tarifelor la nivelul din 2024 pentru o perioadă de șase luni. Propunerea urmează să fie discutată într-o ședință programată pentru 17 ianuarie.

Acuzații dure din partea președintelui Consiliului Județean

La rândul său, Virgiliu Nanu (PSD), președintele Consiliului Județean Prahova, a lansat acuzații grave la adresa conducerii Hidro Prahova, pe care o consideră responsabilă pentru carențe manageriale, lipsă de responsabilitate și transparență în gestionarea și implementarea unui amplu proiect de dezvoltare cu o valoare totală de peste 3,4 miliarde lei, realizat prin fonduri publice și nerambursabile.
Proiectul include reabilitarea a 192,28 km de rețele de alimentare cu apă; extinderea a 114,56 km de rețele de alimentare cu apă; construirea a 25 stații de pompare apă, 10 stații de tratare apă și 4 stații de clorinare; realizarea a 89,80 km de conducte de refulare și construirea a 325 stații de pompare apă uzată; construirea a 4 stații de epurare noi.
„Din cele 24 de contracte de lucrări incluse în proiect, doar 9 au fost atribuite, iar restul fie sunt în procedură de atribuire, fie nu fac obiectul niciunei proceduri, deși termenul de finalizare se apropie. La jumătatea anului 2024, nivelul de implementare al proiectului era sub 10%, iar societatea știa că în mai puțin de șase luni urma aplicarea unui tarif majorat pentru apă, cu o creștere de 30,76%. Conducerea HIDRO PRAHOVA a omis să informeze la timp membrii ADI Apă despre această situație, încălcând obligația de a transmite realitatea implementării proiectului cu cel puțin șase luni înainte de aplicarea noilor tarife” – acuză Virgiliu Nanu.
Nanu a cerut demisiile membrilor Consiliului de Administrație și a conducerii executive, considerând că „în loc să ia măsuri pentru remedierea întârzierilor și pentru asigurarea unei implementări conforme a proiectului, Consiliul de Administrație a ales, la jumătatea anului 2024, să își atribuie indemnizații pentru îndeplinirea indicatorilor de performanță, ignorând complet starea critică a activității societății”.

Hidro Prahova se apără și respinge acuzațiile lui Virgiliu Nanu

Într-un comunicat emis la 10 ianuarie, Hidro Prahova a respins aceste acuzații, explicând că aplicarea noilor tarife reprezintă o obligație legală și contractuală, aprobată de ANRSC și de autoritățile județene și locale.
Decizia de implementare a noilor tarife ar fi fost luată în urma refuzului ADI „Parteneriatul pentru Managementul Apei – Prahova” și al Consiliului Județean Prahova de a susține prorogarea aplicării tarifelor, în ciuda propunerilor formulate de companie. „Deși conducerea Hidro Prahova S.A. și-a asumat demersul de prorogare a aplicării noilor tarife, participând la ședința ADI „Parteneriatul pentru Managementul Apei – Prahova” din data de 18.12.2024, nici ADI Prahova, nici acționarul majoritar – Consiliul Județean Prahova – nu au susținut această soluție. În aceste condiții, Hidro Prahova S.A. a fost obligată să implementeze întocmai decizia ANRSC, aplicând noile tarife și comunicând public acest lucru în data de 30 decembrie 2024” – se arată în comunicatul de presă.
Hidro Prahova a ținut totodată să puncteze contextul dificil în care noua conducere a preluat mandatul, subliniind că a inițiat măsuri pentru reducerea cheltuielilor, plata datoriilor restante și accelerarea modernizării infrastructurii, precum și prin adoptarea unei noi organigrame pentru optimizarea activității.

Scurt istoric al relației Câmpina – Hidro Prahova

Hidro Prahova S.A. este operatorul unic regional pentru serviciile de alimentare cu apă și canalizare în județul Prahova, gestionând rețele în 73 de localități. În 2023, compania raporta o cifră de afaceri de 102,375,642 RON și un profit de 939,530 RON, dispunând de 669 de angajați.
Conducerea provizorie a companiei este asigurată din octombrie 2024 de Marian Iorga, fost comandant al IPJ Călărași și IPJ Prahova, judecat pentru fapte de corupție. Acesta este un apropiat al lui Iulian Dumitrescu, fostul președinte al Consiliului Județean Prahova, trimis în judecată pentru luare de mită și trafic de influență.
Societatea Hidro Prahova a fost înființată în 2004, când la conducerea CJ Prahova se afla PSD, iar în 2009, când la conducerea CJ se afla tot PSD, a fost înființată Asociația de Dezvoltare Intercomunitară „Parteneriatul pentru Managementul Apei-Prahova”.
În 2004, Consiliul Local Câmpina a refuzat în câteva rânduri să participe la înființarea Hidro Prahova. Prezent la una din ședințele în care s-a dezbătut pe marginea asocierii municipiului Câmpina cu Hidro Prahova SA, președintele de atunci al CJ Prahova, Mircea Cosma, nu a reușit să-i convingă pe consilierii locali să aprobe proiectul inițiat de primarul Gheorghe Tudor.
Întâmplãtor sau nu, administrația localã a evitat în mai multe rânduri sã ia o decizie, pe fondul aproprierii campaniei electorale din vara acelui an și a alegerilor în urma cărora Horia Tiseanu obținea funcția de primar la Câmpina, iar Florin Anghel pe aceea de președinte al CJ Prahova.
Trei ani mai târziu, în 2007, a reapãrut ideea asocierii municipiului Câmpina cu Hidro Prahova, în condițiile în care CPGC, operatorul local de apă și canalizare, reușise în anul anterior să reducă datoriile la jumătate, să reducă din cheltuieli și să crească veniturile, obținând și un profit, nu ideal, dar mulțumitor.
Într-o scrisoare deschisă adresată în 2007 primarului și consilierilor locali câmpineni, Doru Cernescu, președintele Ligii Muncitorilor Prahova, atrăgea atenția premonitoriu: „Aceastã «asociere» a fost gânditã și «mulsã» de mulți politicieni și toate vor fi oarecum bine pânã la scadențã, când cineva, în mod cert, va trebui sã rãspundã pentru investițiile pe jumãtate, pentru lucrãrile scumpe și de proastã calitate și… pentru gestionarea pãguboasã a sumelor apreciabile venite din afarã. (…)Pentru liniștea dumneavoastrã și… pentru binele cetãțenilor, credem cã acum nu e cazul sã fugiți dupã acest tren, ci… sã așteptați altul!”
Administrația câmpineană a decis însă că, la acel moment, trenul Hidro Prahova era unul în care era absolut necesar să ne urcăm pentru realizarea investițiilor în infrastructura locală. Astfel, la 1 februarie 2008, tot an electoral, serviciile publice de apă şi canalizare erau preluate de operatorul regional Hidro Prahova. La acel moment, tarifele pentru cele două servicii publice erau de 1,6 lei /mc (plus TVA) pentru furnizare apei potabile şi 0,27 lei/ mc (plus TVA), tariful pentru canalizare. Ce s-a întâmplat de atunci și până în prezent am văzut cu toții.

Tot mai multe localități renunță la colaborarea cu Hidro Prahova

Trebuie remarcat faptul că sunt și localități care au decis, între timp, să renunțe la contractul cu Hidro Prahova, între acestea numărându-se Puchenii Mari, Blejoi ori Păulești. Este posibil să urmeze orașul Bușteni, un proiect în acest sens urmând să fie supus aprobării Consiliului Local. Și la Sinaia sunt semnale că s-ar pune în discuție o asemenea variantă.

În loc de concluzie

Situația tarifelor majorate impuse de Hidro Prahova reflectă o criză de gestionare a fondurilor publice și de comunicare între autorități și operator. Cu un proiect de modernizare aflat în întârziere și nemulțumiri crescânde din partea populației, soluțiile propuse – precum prorogarea tarifelor sau revizuirea strategiei tarifare – rămân incertitudini până la o decizie finală.
Vineri, 17 ianuarie, în cadrul ședinței ADI Apă, factorii responsabili vor analiza ce măsuri urgente se impun astfel încât implementarea proiectului de devoltare să continue fără sincope și fără ca populația să trebuiască să scoată și mai mulți bani din buzunar.
Nu mai este un secret pentru nimeni că Hidro Prahova a fost concepută și s-a dovedit a fi o sinecură, o vacă numai bună de muls pentru toți cei care s-au succedat la putere de la înființarea sa și până în prezent. Cu o structură de conducere asigurată exclusiv pe criterii politice, compania a reușit, la 21 de ani de la înființare, să ducă Prahova în topul județelor cu cele mai mari prețuri la apă, în ciuda plângerilor constante ale cetățenilor legate de calitatea apei și a serviciilor.

Un comentariu

  1. Tariful ăsta,cel mai mare din tara,cum se spune, nu numai ca face apa,care vine pe teavă,foarte costisitoare,dar ne face si de rîsul lumii.Poate ca dacă o aducea cu cisternele s-ar fi justificat pretul,dar cand ea vine pe teavă,în ” tara” în care s-a inventat transportul lichidelor pe teavă,este de-a dreptul ridicol.Noroc ca ea vine de sus,curge,in cea mai mare parte a distantei,gravitational,caci altfel cine stie cat ar fi costat.Se tot da vina pe pierderile din tevile de pe strazile orasului,dar dacă ar fi asa,la cat se spune ca se duce in pamant(acum 18 ani se spunea 30%),ar fi trebuit sa avem multe alunecari de teren sau sa curgă multe”rauri”pe strazi,ca doar retelele nu se află la adancimi semnificative.In schimb curg rauri din astea,pe cate o stradă,cîte odată,saptamani,luni(chiar si ani prin mediul rural,unde tevile nu sunt chiar așa de vechi),de parcă orasul s-a pricopsit si cu ape curgatoare.Numai ca ele sunt”ape ale sambetei”!!!Intr-un tarziu,după telefoane insistente date de edili(caci numai la astea reactionează cei 660 de angajati hidro-cat avea rafinaria-😂),vine o echipă sa repare,dar,nu de putine ori,apa iese din nou,la scurt timp,din pamant.Și curgeee,și curge,tot gravitational😁,dar pe pagubă,pe banii nostri.Si acum a venit scadențaaa!!!

Redacția Oglinda încurajează un schimb de idei liber și deschis. Cu toate acestea, vă rugăm să evitați limbajul vulgar, atacurile la persoană, amenințările sau incitările la violență. Orice mesaj care conține injurii, amenințări sau discurs de ură bazat pe rasă, etnie, religie, orientare sexuală sau alte caracteristici personale va fi șters. Mulțumim pentru înțelegere!

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Articole similare