În luna aprilie, în Monitorul Oficial a apărut o decizie a Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie, (decizie luată în decembrie anul trecut, la solicitarea procurorului general), care face referire la sporul de dispozitiv pe care îl primesc angajaţii civili din administraţiile publice locale. Practic, această categorie de salariaţi bugetari pierde dreptul la acest spor, deşi angajaţii primăriilor îl câştigaseră printr-o hotărâre definitivă şi irevocabilă a unei instanţe din România.
Şeful Biroului Juridic din cadrul Primăriei Câmpina, care este şi liderul sindicatului din administraţia câmpineană, Iulian Anton, ne-a explicat situaţia: „Din păcate, trebuie să renunţăm la acest spor de dispozitiv, pentru că altfel riscăm ca, la primul control al Curţii de Conturi, fiecare salariat să fie obligat să dea înapoi banii încasaţi în contul acestui spor de la apariţia în Monitorul Oficial a deciziei Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie şi până la momentul controlului. Cred că este mai dificil pentru oricine să dea nişte bani înapoi, mai ales în condiţiile tot mai grele care se anunţă din punct de vedere economic, decât să renunţăm în acest moment la sporul de dispozitiv”.
Astfel, chiar cu drepturile salariale aferente lunii mai, care sunt încasate pe 7 iunie, salariaţii din cadrul Primăriei Câmpina nu mai primesc acest spor de 25% din salariu. Iar din luna următoare li se taie salariul cu încă 25%, conform programul de criză al Guvernului Boc… În aceste condiţii, se estimează că peste 70% dintre salariaţii Primăriei Câmpina vor ajunge la salariul minim de 600 lei!
Şeful Biroului Juridic din cadrul Primăriei Câmpina, care este şi liderul sindicatului din administraţia câmpineană, Iulian Anton, ne-a explicat situaţia: „Din păcate, trebuie să renunţăm la acest spor de dispozitiv, pentru că altfel riscăm ca, la primul control al Curţii de Conturi, fiecare salariat să fie obligat să dea înapoi banii încasaţi în contul acestui spor de la apariţia în Monitorul Oficial a deciziei Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie şi până la momentul controlului. Cred că este mai dificil pentru oricine să dea nişte bani înapoi, mai ales în condiţiile tot mai grele care se anunţă din punct de vedere economic, decât să renunţăm în acest moment la sporul de dispozitiv”.
Astfel, chiar cu drepturile salariale aferente lunii mai, care sunt încasate pe 7 iunie, salariaţii din cadrul Primăriei Câmpina nu mai primesc acest spor de 25% din salariu. Iar din luna următoare li se taie salariul cu încă 25%, conform programul de criză al Guvernului Boc… În aceste condiţii, se estimează că peste 70% dintre salariaţii Primăriei Câmpina vor ajunge la salariul minim de 600 lei!




Si care e problema, nu le convine salariul? Sa treaca in domeniul privat, munca la patron da asa multe satisfactii, morale si materiale…