Florin Constantinescu, la HidroPrahova. Pe ultima sută de metri a şedinţei ordinare a Consiliului Local, de la finele lunii septembrie, pe ordinea de zi a fost introdus un proiect privind numirea unui reprezentant al CL în Consiliul de Administraţie al HidroPrahova. Pentru că persoana vizată trebuia să îndeplinească o serie de criterii, inclusiv de competenţă în domeniu, alegerea administraţiei locale a fost patronul societăţii de salubritate din Câmpina, Florin Constantinescu. Nimeni nu a avut nici o obiecţie, cu excepţia consilierului Elena Albu, care a întrebat dacă Florin Constantinescu mai face parte din alte organisme similare şi dacă doreşte această funcţie. Primul care a reacţionat a fost Gheorghe Tudor, care a spus cu umor: “Dacă este vreo problemă, îl scoatem noi de la partid, ca să rămână aici”!
Sentimente mai bune pentru… troiţă! Consilierii locali au dezbătut din nou proiectul iniţiat de Gena Preda privind atribuirea în folosinţă gratuită a unui teren de 9 mp, situat la intersecţia străii Voila cu Şoseaua Paltinu, Parohiei “Naşterea Maicii Domnului”. Terenul va fi folosit pentru amplasarea unei troiţe, care a fost donată de familia Natalia şi Corneliu Irimescu din Băicoi. Troiţa este din lemn de stejar şi are o înălţime de 3,25m, sperându-se ca ea să constituie nu numai un loc de popas pentru o rugăciune, dar şi un îndemn la ecologizare,. Mai exact, se speră ca locuitorii din zonă să mai arunce gunoaiele în acest punct. De această dată, toţi consilierii au fost de acord, doar Viorel Bondoc propunând ca “la sfinţirea ei să fie invitaţi şi măcar membrii Comisiei de Cultură a Consiliului Local”. Asta ca să nu mai fie nici un fel de discuţie legată de politizarea unui astfel de gest şi a evenimentului în sine.
Redacția Oglinda încurajează un schimb de idei liber și deschis. Cu toate acestea, vă rugăm să evitați limbajul vulgar, atacurile la persoană, amenințările sau incitările la violență. Orice mesaj care conține injurii, amenințări sau discurs de ură bazat pe rasă, etnie, religie, orientare sexuală sau alte caracteristici personale va fi șters. Mulțumim pentru înțelegere!