BREAKING NEWSȘtiri

Au fost anunțați câștigătorii concursului de creație literară adresat elevilor câmpineni

Astăzi, 2 decembrie, a avut loc la Biblioteca Municipală ”Dr. C.I. Istrati” din Câmpina festivitatea de premiere a concursului de creație literară adresat elevilor câmpineni, ediția 2021, a cărui temă a fost ”Tărâmul lecturii”. Organizat în perioada 15 octombrie – 29 noiembrie, concursul a avut ca obiectiv creşterea interesului pentru lectură, grupul ţintă fiind constituit din toţi elevii şcolilor şi liceelor câmpinene (clasele II-XII). La concurs s-au înscris 49 de elevi care au trimis spre evaluare 57 de lucrări. Cadrele didactice care au coordonat elevii participanți sunt: Rodica Zăvoianu, Magdalena Șerban, Oana Moise, Laura Iordache, Monica Trăistaru, Ana State, Cristina Enescu, Florentina Koutoulias și Alexandra Iacob Greceanu.

Un juriu format din scriitori câmpineni a evaluat lucrările şi a desemnat câştigătorii celor trei premii pentru fiecare din cele trei cicluri de învăţământ (primar, gimnazial, liceal), astfel:

SECȚIUNE : POEZIE
CICLUL PRIMAR
Premiul 1: RÎNDAȘU ECATERINA, Scoala Gimnazială Centrală, clasa a IV-a
Premiul 2: MIHĂILĂ NATALIA, Scoala Gimnazială Centrală, calasa a II-a
Premiul 3: TOCARI ANA SOFIA, Scoala Gimnazială Centrală, clasa a IV-a
Diplomă de participare:
LĂCĂTUȘ CAROLINA, Scoala Gimnazială Centrală, clasa a II-a
SFICHI ALEXANDRA, Scoala Gimnaziala Centrală, clasa a IV-a

CICLUL GIMNAZIAL
Premiul 1: POPA TURTUREANU RAREȘ IONUȚ, Colegiul Național Nicolae Grigorescu, clasa a VI-a
Premiul 2: MIHALACHE EMMA, Școala Gimnazială „Alexandru Ioan Cuza”, Clasa a VI-a
ENACHE BIANCA, Școala Gimnazială „B.P. Hasdeu”, clasa a VI-a
Premiul 3: MÎNDĂIANU MARIA EVELINE, Școala Gimnazială Centrală, clasa a V-a
Diplomă de participare:
BORȚOI ANA, Școala Gimnazială B.P. Hasdeu , clasa a VII-a

CICLUL LICEAL
Premiul 1: CHIRIȚĂ DELIA ANA MARIA – Colegiul Național „Nicolae Grigorescu”
Premiul 2: BĂRBIERU ELENA ISABELA – Colegiul Tehnic Forestier
Premiul 3: ION ALEXANDRA FABIANA – Colegiul Tehnic Forestier
Diplomă de participare:
BREBEANU RUXANDRA – Colegiul Național „Nicolae Grigorescu”

SECȚIUNE: PROZĂ SCURTĂ
CICLUL PRIMAR
Premiul 1: PAVEL IULIA MARIA – Scoala Gimnaziala Centrală, Clasa a III-a
DELEANU CAROL ALEXANDRU – Scoala Gimnaziala Centrală, Clasa a III-a
Premiul 2: ACHIM ANDREEA – Scoala Gimnaziala Centrală, Clasa a III-a
BEJAN MATEI RAREȘ – Scoala Gimnaziala Centrală, Clasa a III-a
POPA ANA – Scoala Gimnaziala Centrală, Clasa a III-a
MIHAI SARA IOANA, Scoala Gimnaziala Centrală, Clasa a III-a
Premiul 3: DUMITRIU DAMIAN, Scoala Gimnaziala Centrală, Clasa a III-a
CIOFFI TIBERIU, Scoala Gimnaziala Centrală, Clasa a III-a
MAȚCOV REBECA, Scoala Gimnaziala Centrală, Clasa a III-a
MATEI MENDY DARIA, Scoala Gimnaziala Ion Câmpineanu, clasa a III-a
MIHĂILĂ NATALIA, Scoala Gimnaziala Centrală, Clasa a II-a
TOCARI ANA SOFIA, Scoala Gimnaziala Centrală, Clasa a IV-a
DĂNESCU SIMONA, Scoala Gimnaziala Centrală, Clasa a IV-a
ALEXE MARIA ALEXIA, Scoala Gimnaziala Centrală, Clasa a III-a
Diplomă de participare:
PANĂ SARA MARIA, Școala Gimnazială Centrală, Clasa a IV-a
VASILE ILINCA MARIA, Școala Gimnazială Centrală, Clasa a IV-a
DRAGOMIR ANTONIA NICOLE, Școala Gimnazială Centrală, Clasa a IV-a
DRAGOMIR MARA ALEXANDRA, Școala Gimnazială Centrală, Clasa a II-a
COMĂNOIU EDUARD, Școala Gimnazială Centrală, Clasa a IV-a
ȘTEFAN DELIA, Școala Gimnazială Centrală, Clasa a IV-a
BROȘTEANU KARINA IOANA, Școala Gimnazială Centrală, Clasa a III-a
IRIMIA MARA IOANA, Școala Gimnazială Centrală, Clasa a III-a

CICLUL GIMNAZIAL
Premiul 1: BUNESCU ANDREEA ELENA, Școala Gimnazială Centrală, Clasa a VII-a
WOLF INGRID, Școala Gimnazială „B.P. Hasdeu”, Clasa a V-a
Premiul 2: ENACHE BIANCA – Școala Gimnazială „B.P. Hasdeu”, clasa a VI-a
LUNGU RAREȘ ȘTEFAN – Școala Gimnazială „Alexandru Ioan Cuza”, clasa aVII-a
BOCIOACĂ RADU ALEXANDRU, Colegiul Național „Nicolae Grigorescu” , clasa a VI-a
Premiul 3: IONESCU DARIA, Colegiul Național „Nicolae Grigorescu”, clasa a VIII-a
Diplomă de participare:
HUȚU TUȚICĂ THEA-AYANA – Colegiul Național „Nicolae Grigorescu” , clasa a VIII-a
HUȚU TUȚICĂ MAIRA TIANA – Colegiul Național „Nicolae Grigorescu” , clasa a VI-a
TUDOR ANA MARIA – Colegiul Național „Nicolae Grigorescu” , clasa a V-a
BERTEA DARIUS GEORGIAN – Colegiul Național „Nicolae Grigorescu” , clasa a V-a

CICLUL LICEAL
Premiul 1: HORJEA GEORGIANA GABRIELA – Colegiul Național „Nicolae Grigorescu” ,

SECȚIUNEA: ESEU
CICLUL GIMNAZIAL
Premiul 1: IORGU IRINA – Colegiul Național „Nicolae Grigorescu” , clasa a VIII-a
ALEXANDRU ANA MARIA – Colegiul Național „Nicolae Grigorescu” , clasa a VIII-a
Premiul 2: PETRE DARIA MARIA, Colegiul Național „Nicolae Grigorescu” , clasa a VIII-a
Premiul 3: ZAHARIA MARA ELENA, Colegiul Național „Nicolae Grigorescu” , clasa a VI-a

CICLUL LICEAL
Premiul 1 : CHIRIȚĂ DELIA ANA MARIA – Colegiul Național „Nicolae Grigorescu”
Premiul 2 : HORJEA GEORGIANA GABRIELA – Colegiul Național „Nicolae Grigorescu”
Diplomă de participare:
NEAGU ANA IULIANA, Liceul Tehnologic Constantin Istrati

Sursă info+foto: Biblioteca Municipală ”Dr. C.I. Istrati”

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.

Articole similare