De Ziua Culturii Naționale, Atelierul Actorului invită publicul la un moment artistic special, dedicat iubirii și patrimoniului literar românesc.
Spectacolul „Dulcea mea Doamnă/ Eminul meu iubit” va avea loc vineri, 16 ianuarie, începând cu ora 17:00, la Casa Tineretului din Câmpina, iar intrarea este liberă. Evenimentul propune o incursiune emoționantă în corespondența dintre Mihai Eminescu și Veronica Micle, aducând în fața spectatorilor scrisorile pline de pasiune, fragilitate și speranță care au legat destinele celor doi.
Prin teatru și poezie, spectacolul depășește mitologia culturală și îl prezintă pe Eminescu în ipostaza de om îndrăgostit, vulnerabil, alături de muza sa, Veronica Micle. Corespondența lor, plină de intensitate și suferință, devine o povestire vie despre o iubire care a traversat timpul și s-a înscris în patrimoniul cultural românesc.
Evenimentul se dorește a fi un omagiu adus culturii române, în spiritul Zilei Culturii Naționale, celebrată anual la 15 ianuarie, sărbătoare care marchează ziua de naștere a poetului, prozatorului și jurnalistului Mihai Eminescu.




Redacția Oglinda încurajează un schimb de idei liber și deschis. Cu toate acestea, vă rugăm să evitați limbajul vulgar, atacurile la persoană, amenințările sau incitările la violență. Orice mesaj care conține injurii, amenințări sau discurs de ură bazat pe rasă, etnie, religie, orientare sexuală sau alte caracteristici personale va fi șters. Mulțumim pentru înțelegere!