Consiliul local a aprobat la ultima şedinţă alocarea sumei de 10.000 lei de la buget pentru Biserica Evanghelică din Bistriţa, care în seara zilei de 11 iulie 2008 a fost mistuită de flăcări într-un incendiu devastator. Simbol al oraşului Bistriţa, construită în epoca medievală, Biserica Evanghelică este o clădire monumentală, al cărei turn de piatră este considerat cel mai înalt din Transilvania. Pentru remedierea stricăciunilor produse de incendiu, specialiştii susţin că este nevoie de aproximativ 1 milion de euro, sumă impresionantă, pentru strângerea căreia Primăria Bistriţa a făcut un apel către toate administraţiile locale din ţară care sunt dispuse şi au posibilitatea să dea o mână de ajutor.Aşa se face că la propunerea primarului Horia Tiseanu, Consiliul local a aprobat alcarea sumei de 10.000 lei în unanimitate.
Articole similare

Rezultatele echipelor câmpinene în fotbalul județean: Sportul Câmpina își continuă parcursul bun de la reluarea returului
25 martie 2025

Carina Ungureanu va participa alături de selecționata României de baschet 3×3 la Olimpiada Mondială a Sportului Gimnazial
24 martie 2025
Redacția Oglinda încurajează un schimb de idei liber și deschis. Cu toate acestea, vă rugăm să evitați limbajul vulgar, atacurile la persoană, amenințările sau incitările la violență. Orice mesaj care conține injurii, amenințări sau discurs de ură bazat pe rasă, etnie, religie, orientare sexuală sau alte caracteristici personale va fi șters. Mulțumim pentru înțelegere!