Știri

PNL s-a aliat cu PC. E doar începutul…

„La nivel local, PNL va avea un cuvânt greu de spus”
În aceste zile, la nivel central, s-a stabilit încheierea unei alianţe politice între PNL şi PC. Va fi o alianţă înscrisă la tribunal, la care este foarte posibil să se mai alăture şi alte formaţiuni politice, scopul declarat fiind răsturnarea actualei puteri portocalii. Despre această coaliţie, dar şi despre ce va însemna ea pe plan local, preşedintele filialei locale a PNL, Virgil Guran, a declarat:
„Consider că, în acest moment, din cauza situaţiei prin care trece România, o alianţă între partidele de opoziţie (şi nu numai) este absolut necesară. O guvernare atât de proastă cum este cea actuală nu a existat în România şi, dacă nu ne trezim la timp şi nu ne unim forţele împotriva a ceea ce se întâmplă acum, România chiar nu va mai avea nici o şansă. Sunt convins că se va crea o alianţă şi cu alte partide, iar acest lucru trebuie făcut pentru o perioadă mai lungă de timp, pentru că numai o gândire şi o strategie pe termen lung  pot să schimbe ceva în România. Şi într-o societate comercială trebuie să ai o gândire pe termen lung, ce să mai vorbim pentru o ţară, care trebuie să-şi creeze un brand şi nu o aiureală, aşa cum s-a întâmplat cu celebra frunză! Da, trebuie să avem un brand, aşa cum orice ţară care se defineşte are ceva caracteristic şi care atrage şi facilitează relaţii economice şi turism. Sincer să fiu, nu cred că vom reuşi până la alegerile parlamentare să îndepărtăm acest sistem strâmb, pentru că sunt convins că cei care sunt acum la putere folosesc metode specifice pentru a se menţine pe poziţii. Aici, din păcate, o mare parte din vină o are şi populaţia, pentru că nu reacţionează şi sunt convins că vom plăti această lipsă de reacţie. Totuşi, revenind la alianţa cu PC, este foarte important ce se realizează pentru că numai împreună cu toate forţele care mai cred în democraţie în această ţară vom avea puterea de a ne opune semicomunismului în care ne aflăm. La nivel local şi judeţean vom analiza sub ce formă putem colabora şi vom încerca să găsim acea formulă în care rezultatele să apară. Oricum, la nivel local, sunt convins că PNL va avea un cuvânt greu de spus, pentru că în componenţa organizaţiei există oameni puternici. Sunt oameni pentru care moralitatea socială înseamnă ceva, oameni care nu au intrat în politică pentru a avea din ce să trăiască, ci pentru că vor o ţară în care munca şi valoarea să fie răsplătite”.

Redacția Oglinda încurajează un schimb de idei liber și deschis. Cu toate acestea, vă rugăm să evitați limbajul vulgar, atacurile la persoană, amenințările sau incitările la violență. Orice mesaj care conține injurii, amenințări sau discurs de ură bazat pe rasă, etnie, religie, orientare sexuală sau alte caracteristici personale va fi șters. Mulțumim pentru înțelegere!

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Articole similare