Blocul familiei Brânză (William Brânză), ridicat fără autorizaţie pe un teren cam strâmt, situat în vecinătatea Trezoreriei, a revenit iar pe ordinea de zi a recentei şedinţe a consilierilor municipali. Pentru a doua oară. Ceea ce înseamnă că el a fost pregătit pentru dezbateri de trei ori, de la începutul acestui an, dar de fiecare dată majoritatea aleşilor a respins proiectul. Iniţiatorul proiectului, consilierul democrat-liberal Monica Clinciu, şi-a susţinut din nou punctul de vedere, conform căruia “oamenii trebuie ajutaţi să intre în legalitate, ca să nu le demolăm construcţiile”. La precedentele şedinte în care proiectul a picat, majoritatea USL a considerat că trebuie să dea o lecţie celor care construiesc fără autorizaţie, chiar şi pe terenuri proprietate personală. Gheorghe Tudor, fostul primar al oraşului între 2000 şi 2004, a criticat vehement ridicarea acestei clădiri, care nu doar că s-a făcut fără autorizaţie, dar şi cu afectarea imaginii oraşului, dizarmonizând peisajul urbanistic al zonei prin arhitectura sa necorespunzătoare, asemănătoare unui biscuit. “Cum e posibil ca, în centrul municipiului, să ridice cineva aşa ceva fără a avea voie, doar bazându-se pe nişte relaţii?”, s-a întrebat retoric, acum două luni, consilierul municipal social-democrat. Acesta a propus formarea unei comisii care să analizeze toate cazurile în care au fost ridicate imobile fără avize, iar soluţia să fie unitară: “ori îi ajutăm să intre în legalitate, ori îi obligăm să-şi demoleze clădirile”. “Noi le cerem să intre în legalitate, şi când vin la noi să îi ajutăm, nu o facem. Cum vreţi să se rezolve problema? Cel mai bun exemplu e chiar clădirea ridicată pe Calea Doftanei. Proprietarii au fost sanctionaţi contravenţional şi li s-a cerut să intre în legalitate. Cum să o faca?”, a fost replica Monicăi Clinciu, în dezbaterile şedintei de acum două luni. La ultima şedinţă ordinară a Consiliului Local, s-a revenit cu proiectul, explicându-se că Adelina Brânză, proprietara terenului, a construit clădirea fără autorizaţie, dar pe întreg terenul deţinut, ceea ce contravine legislaţiei din domeniul construcţiilor, care interzice construirea unui imobil pe o întreagă proprietate privată, ci numai cu lăsarea liberă a unui procent din suprafaţa totală. Pentru a intra în legalitate, proprietara terenului ar mai avea nevoie de încă 168 m.p. pe care sa îi cumpere de la Primarie, după care ar putea obtine autorizatia de construire. O eventuală demolare a construcţiei este exclusă, întrucât proprietara a obţinut în instanţă o hotărâre judecătorească ce constată dreptul de proprietate asupra imobilului. Viceprimarul Ion Dragomir, cu care Monica Clinciu se războieşte adesea în Consiliul Local, a atras atenţia că sentinţa civilă nu dă dreptul proprietarului sa continue construcţia până nu obţine teren în plus. În final, majoritatea USL – PP-DD a respins pentru a treia oară acest proiect. Se anunţă vremuri deloc fericite pentru cei care încalcă legea şi construiesc fără autorizatie, chiar în curţile proprii. A.N.
Articole similare
Emanații de gaze descoperite în Câmpina, pe strada Erupției. Autoritățile au identificat o sondă abandonată sub carosabil
24 iunie 2026
Primăria Câmpina anunță manevre tehnice la Centrala Hidroelectrică Paltinu. Nu sunt anunțate restricții la alimentarea cu apă
23 iunie 2026



Redacția Oglinda încurajează un schimb de idei liber și deschis. Cu toate acestea, vă rugăm să evitați limbajul vulgar, atacurile la persoană, amenințările sau incitările la violență. Orice mesaj care conține injurii, amenințări sau discurs de ură bazat pe rasă, etnie, religie, orientare sexuală sau alte caracteristici personale va fi șters. Mulțumim pentru înțelegere!