Știri

Tenisul de masă câmpinean agonizează, dar se încăpăţânează să respire

Tenisul de masă câmpinean agonizează, dar se încăpăţânează să respire. Şi încă aerul destul de tare al performanţelor notabile. Nu al performanţelor înalte, pentru că nici nu se poate ajunge la astfel de rezultate cu o bază sportivă nu deficitară, ci chiar inexistentă. Tenisul de masă în oraşul nostru mai dăinuie prin performanţele câtorva elevi de liceu, dar mai ales prin tenacitatea şi dăruirea unui grup de pasionaţi ai acestui sport, de toate vârstele, care, de câteva ori pe săptămână, se întâlnesc în foaierul Casei Tineretului pentru a-şi disputa mingea de celuloid în numeroase şi fecunde seturi. Altădată unul dintre sporturile care au făcut o bună imagine oraşului nostru, astăzi tenisul de masă trăieşte la temperaturi şi intensităţi înalte mai mult prin grupul de sportivi amintit, cunoscut ca “gruparea de la Casa Tineretului”. Veteranul grupului, de o valoare incontestabilă, este Andrei Mostovoi, multiplu campion judeţean şi regional, în tinereţile sale, şi astăzi un participant constant al unor competiţii de înalt nivel. Recent, în foaierul Casei Tineretului, la mesele cumpărate de aceşti pasionaţi tenismeni, s-a desfăşurat Concursul In Memoriam “Viorel Şendroiu”. Au participat sportivi din Câmpina, Azuga, Breaza, Comarnic, Sinaia, Brebu, Cornu şi Poiana Câmpina. Printre ei, 20 de seniori, 2 juniori şi alţi invitaţi. Primii trei clasaţi au fost câmpineni. La seniori , finala s-a disputat între Andrei Suditu şi Sorin Chiru, iar câştigător, după o partidă viu disputată, a fost Andrei Suditu (în foto, stânga). Locul al III-lea a fost ocupat de Liviu Miron, câştigător al finalei mici, împotriva lui Mihai Grama (Azuga). Organizatorii concursului (Florin Buda, Ion Micu şi Mircea Moldovan) s-au declarat mulţumiţi de desfăşurarea competiţiei, ca şi de nivelul partidelor disputate. După câteva zile, Liviu Miron a confirmat progresele înregistrate, ocupând un loc fruntaş (5-8), într-o competiţie amicală de amatori A+, desfăşurată la Bucureşti, în sala Arena Viva Sport, la care au participat sportivi valoroşi din întreaga ţară. A.N. 

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Articole similare