Știri

Pensionarii militari câmpineni din MAI – de 20 de ani împreună, mereu laolaltă

Pe 1 octombrie 1993, la Câmpina, s-a înfiinţat sucursala locală a Asociaţiei Cadrelor Militare în Rezervă şi în Retragere din Ministerul Afacerilor Interne. O formă asociativă menită a menţine vie energia pensionarilor militari care au activat, o viaţă de om, în structurile celui mai periculos minister pe vreme de pace, din punct de vedere al activităţii cadrelor sale militare. Căci războiul cu infracţionalitatea în cele mai grave forme ale sale, depistarea agenţilor celor mai temute servicii de spionaj străine, potolirea unor manifestaţii degenerate în adevărate lupte de stradă,  stingerea celor mai mistuitoare incendii şi, în general, a celor mai periculoase acţiuni capabile a pune în pericol securitatea şi siguranţa statului român, toate acestea sunt lucruri foarte greu de realizat, care se pot împlini doar cu o descărcare uriaşă de energii umane şi logistice. Ziua de 1 octombrie 1993 a coincis, poate nu întâmplător, cu o sărbătoare cu rezonanţe mondiale: Ziua Internaţională a Persoanelor în Vârstă, zi decretată, la 14 decembrie 1990, de către Adunarea Generală a Organizaţiei Naţiunilor Unite. Astăzi, peste tot în lume, există aproximativ 600 de milioane de persoane cu vârsta de 60 de ani şi peste, iar această cifră se va dubla până în 2025. De aceea, la acest început de secol, pe fondul instrucţiei extrem de precare a unei bune părţi a tineretului (nu vom insista acum asupra cauzelor acestui fenomen social periculos, care nu ţine doar de criza şi defectele sistemului naţional de educaţie), apar oportunităţi şi provocări noi adresate populaţiei în vârstă. 
Nu ştim dacă secolul 21 va fi unul religios, dar cu siguranţă, va trebui să pună mai mult în valoare energiile vii ale pensionarilor de pretutindeni şi din toate domeniile, mai ales în condiţiile unei accentuate îmbătrâniri a populaţiei din mai toate ţările planetei. Noi nu putem afirma, ca filosoful francez André Malraux, că “secolul 21 va fi unul religios sau nu va fi deloc”, dar putem să ne îndoim că acest veac va fi unul înfloritor pentru omenire, dacă el nu va promova dezvoltarea unor societăţi pentru toate vârstele, în care cei de vârsta a treia să nu mai fie marginalizaţi. Iar în această nouă provocare ce va fi adresată populaţiei în vârstă din Câmpina, pensionarii militari vor avea un cuvânt greu de spus. Cei mai mulţi dintre ei sunt în rezervă, dar nu în renunţarea la o viaţă socială activă. Ceea ce contează şi va conta şi mai mult, în viitorul orăşelului nostru. Dacă până acum, pensionarii militari câmpineni din Ministerul Apărării Naţionale au fost mai vizibili în viaţa publică a Câmpinei (poate şi datorită funcţiei celui care îi conduce de mulţi ani, col (rez) Marian Dulă, consilier municipal cu state vechi), marţi, 1 octombrie 2013, Asociaţia Cadrelor Militare în Rezervă şi în Retragere din Ministerul Afacerilor Interne – Sucursala Câmpina a organizat, la Casa Tineretului, un eveniment festiv fără cusur, la care au participat un număr impresionant de persone. “Regia” evenimentului i-a aparţinut preşedintelui sucursalei câmpinene a pensionarilor militari din MAI, col (rez) Cătălin Abăluţă, care s-a achitat mai mult decât onorabil de această “misiune”. Evenimentul aniversar a cuprins două momente principale. Prima parte, desfăşurată în sala de spectacole a Casei Tineretului, a fost marcată printr-o serie de alocuţiuni elogioase rostite de mai mulţi organizatori şi invitaţi: preşedintele filialei locale a pensionarilor militari din MAI, col (rez) Cătălin Abăluţă, primarul municipiului, Horia Tiseanu, preşedintele Asociaţiei Naţionale a Pensionarilor – Filiala Prahova, Sofia Cioc, generalii în rezervă Ion Ciurea (reprezentant al asociaţiei pensionarilor militari din MAI de la Bucureşti) şi Constantin Cândea (fost comandant al Şcolii de Poliţie din Câmpina şi, ulterior, al IJP  Prahova), col. (rez) Alexandru Cristea, primar al comunei Ariceştii-Rahtivani etc. În  ACMRR din MAI – Sucursala Câmpina, sunt înscrişi sute de pensionari militari din Câmpina, Breaza şi comunele limitrofe. Au vorbit, de asemenea, despre importanţa momentului şi a activităţii tuturor celor care au lucrat în structurile MAI, de-a lungul timpului, cei trei foşti preşedinţi ai Sucursalei Câmpina: Mircea Stanciu, Vilhelm Demeter şi Ion Bloss. Toţi invitaţii, membri ai ACMRR – MAI, au primit la intrare câte o eşarfă şi o cocardă, ambele în culoarea albastră a uniformei de poliţist. Al doilea moment s-a desfăşurat în foaierul mic al Casei Tineretului, în cadrul unei mese festive, unde invitaţii au depănat amintiri din tinereţe, dar şi din vremurile în care erau cadre militare active în slujba statului român. “Am reuşit să adunăm laolaltă, în semn de preţuire, foarte mulţi membri ai asociaţiei noastre, iar acest lucru mă bucură în mod deosebit şi văd că a bucurat, până la urmă, pe toţi participanţii. Cred că evenimentul trebuie apreciat nu doar pentru că a reuşit, la acest moment aniversar, alăturarea multor cadre militare în rezervă şi retragere din MAI, ci mai ales pentru faptul că întâlnirea colegilor noştri de astăzi a dovedit, dacă mai era nevoie, că militarii MAI rămân uniţi şi după pensionare, aşa cum uniţi au fost şi în toată perioada când erau activi, cadre militare în slujba cetăţeanului şi a statului român. Pentru că tot slujitori ai ţării, sub drapelul tricolor, au fost şi cei care au activat în cadrul Armatei Române, i-am invitat la sărbătoarea noastră, cu toată dragostea, şi pe cei din ACMRR din MAN, care ne-au răspuns invitaţiei şi ne-au onorat cu prezenţa. În cadrul evenimentului, am organizat, de asemenea, expoziţii numismatice, filatelice şi de carte, cu lucrări ale membrilor asociaţiei noastre de pe vremea când erau ofiţeri activi”, ne-a declarat col. (rez) Cătălin Abăluţă, la finalul acestei întâlniri emoţionante, cu multe perechi de ochi umezite de căldură sufletească. O întâlnire reprezentată de numeroase momente de învăţare reciprocă, de refolosire, pentru a 20-a oară, a unor punţi ale prieteniei ce nu se vor prăbuşi niciodată în această viaţă. A.N. 

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Articole similare