Preşedintele Consiliului Judeţean Prahova, Mircea Cosma, a anunţat că, de la 1 octombrie, funcţionarii publici din subordinea sa vor “beneficia” de concediu fără plată, prin rotaţie, câte două săptămâni. Cosma a precizat că nu exclude nici unele disponibilizări din aparatul propriu al Consiliului Judeţean, dar cel mai probabil de la 1 ianuarie 2010. De asemenea, s-a mai stabilit renunţarea la unele sporuri, printre care sporul de zâmbet si cel pentru ecran (acesta din urmă fiind acordat funcţionarilor care îşi desfăşoară activitatea la computer). La Câmpina nu se pune problema concediului fără plată sau a vreunei posibile reduceri de personal. Purtătorul de cuvânt al Primăriei, Mariana Pătraşca, a precizat că se aşteaptă mai întâi apariţia unui act normativ clar înainte de a se stabili vreo măsură.
Articole similare
2,3 milioane de lei fonduri nerambursabile alocate ONG-urilor în 2026 de Consiliul Județean Prahova
17 iunie 2026
Lucrări de reabilitare a rețelei de gaze la Câmpina: restricții de circulație până la 15 iulie.
16 iunie 2026


Redacția Oglinda încurajează un schimb de idei liber și deschis. Cu toate acestea, vă rugăm să evitați limbajul vulgar, atacurile la persoană, amenințările sau incitările la violență. Orice mesaj care conține injurii, amenințări sau discurs de ură bazat pe rasă, etnie, religie, orientare sexuală sau alte caracteristici personale va fi șters. Mulțumim pentru înțelegere!