Știri

Ei sunt campionii!

C.S.M. Câmpina – Flan Mislea 5 – 0 (2 – 0)
Ultima etapă din acest sezon a făcut ca stadionul “Petrol” să fie îmbrăcat în haine de sărbătoare. Promovarea mult aşteptată devenise realitate iar elevii lui Ionică Burchi trebuiau să-şi onoreze statutuI de campioni cu o nouă victorie, cea cu numărul 15 din acest sezon. Chiar dacă au avut în faţă o formaţie care a aşteptat o minune, pe gazon ostilităţile au fost conduse de către gazde care şi de această dată au fost la înălţime. După un început echilibrat, în minutul 20 Gânju a “aruncat” stadionul în aer, cu un şut de la 8 metri, care a scuturat plasa porţii adverse. Odată început balul, ocaziile la poarta lui Geantă s-au succedat într-un ritm ameţitor şi rând pe rând, Ionică Burchi şi mai apoi Conac au trecut pe lângă majorarea scorului. Dacă primul a expediat un trasor de la 20 metri care nu şi-a atins de puţin ţinta, cel de al doilea a trimis o torpilă direct în transversală. Şi cum golul plutea în aer, în minutul 30 Hromei a urmărit o minge şi de la 15 metri l-a executat pe Geantă, un portar care a încercat, atât cât a putut să limiteze proporţiile scorului. Patru minute mai târziu, Conac a fost din nou în prim plan, dar în prima fază şutul său a ocolit de puţin poarta iar în secundele următoare a trimis din 8 metri peste transversală. De partea cealaltă, singurele acţiuni notabile au fost consemnate în dreptul lui Ursu şi Anton, însă de fiecare dată Cosmineanu a fost la post.
A urmat o parte secundă desfăşurată sub imperiul ploii, care în mare măsură a afectat starea şi aşa precară a gazonului şi drept urmare cei 22 de fotbalişti au trebuit să facă faţă cu greu acestor condiţii de joc. Totuşi, legea au făcut-o tot jucătorii gazdă care prin Ionică Burchi au pus presiune în permanenţă pe careul oaspeţilor. După ce în minutul 52, Hromei a irosit două bune oportunităţi de a înscrie, în minutul 65 acesta a fost faultat în careu şi pe fază, centralul Bunea a dictat un penalti care a fost transformat cu multă siguranţă de State. Cu garda jos, oaspeţii au fost din nou trimişi la podea, (`76) dupa un frumos schimb de pase Grigoraş-Mancu, ultimul marcând cu un şut la colţul lung de la 16 metri. Şi cum în tur jucătorii din Mislea s-au impus cu scorul de 7-2, spectatorii au cerut încă un gol, care per total ar fi contribuit numai la capitolul statistică. Şi cine ar fi meritat să dea acest gol, nimeni altul decât Ionică Burchi, considerat la această oră cel mai bun antrenor din fotbalul câmpinean. Era minutul 80, şi cu un şut plasat de la 20 de metri, Burchi a închis tabela şi a fost semnalul că fiesta poate să înceapă. În linii mari cam aceasta a fost istoria unui meci la capătul căruia un stadion întreg a ovaţionat această performanţă pe deplin meritată, o performanţă care înseamnă rodul unei munci intense depuse la nivelul clubului C.S.M. Câmpina.

C.S.M.: Cosmineanu – State (`70 Mancu), Zidaru, Gânju (cpt), Bej (`40 Grigoraş), A. Burchi, Burloiu, Dârstaru, Hromei (`70 I. Necula), I. Burchi, Conac (`70 Negoiasă); Antrenor: Ionică Burchi
Flans: Geantă – M. Petre, Stoian (`60 Sori), Stoican, Brăileanu, F. Petre, Neagoe, Postolache, Ursu (`62 Neguţ), Anton (cpt.), R. Necula; Antrenor: Vică Păun
Arbitri: Daniel Bunea (Buşteni) – Romulus Sprînceană (Buşteni), Vasile Burlacu (Brebu)
Observator A.J.F. Prahova: Constantin Găman (Proviţa)