Știri

Amenajarea Lacului Bisericii – aproape de final

Proiectul amenajării Lacului Bisericii a început acum patru ani şi nu s-ar putea spune că autorităţile locale şi firma care a câştigat licitaţia pentru execuţia lucrărilor s-au omorât foarte tare ca să finalizeze cât mai repede investiţia. Cu toate că aceasta este foarte importantă şi va schimba total înfăţişarea unuia dintre cele mai atractive şi mai iubite locaţii de recreere ale câmpinenilor. E drept că şi proiectul iniţial a fost îmbogăţit, în sensul că s-au adăugat şi realizat lucrări care nu au fost cuprinse în prima documentaţie tehnică, lucrări a căror necesitate a apărut pe parcurs. De aproape cinci decenii, zonei nu i se mai adusese nicio îmbunătăţire, nicio reabilitare, nicio modernizare. Părculeţul de pe terasa învecinată lacului ajunsese o ruină, un loc plin de gunoaie, în care se strângeau, în nopţile de vară, mulţi cerşetori şi persoane fără adăpost, aşa-zişii oameni ai străzii. Când s-a făcut proiectul, s-a luat în calcul toată zona, inclusiv aleile de acces, întreg perimetrul lacului, părculeţul aşezat pe terasa învecinată, plus reabilitarea Şipotului. Acesta din urmă, chiar dacă analizele făute, în ultimii ani, de echipele de specialişti de la fostul Sanepid au evidenţiat că apa sa nu mai este potabilă, nu şi-a pierdut din farmec şi importanţă. Apa sa este folosită pentru spălat de către mulţi localnici, în perioadele când este oprită alimentarea cu apă a oraşului. În 2008, s-a făcut studiul de fezabilitate, care a prevăzut toate lucrările de reabilitare pentru zona lacului, parcul de lângă el şi aleea de acces din spatele restaurantului. Înainte de a se începe lucrările, s-au realizat canalizările străzilor adiacente zonei, pentru a fi stopate deversările în lac a resturilor menajere provenite de la gospodăriile locuitorilor străzilor respective. În parc a fost amenajat un loc de joacă pentru copii, dar au fost realizate şi multe lucrări de peisagistică. În primăvară, urmează a se amenaja şi spaţiile verzi restante. Sistemul de iluminat al parcului este executat în întregime, astfel încât, noaptea, luminile becurilor dau o notă de feerie locului. Pentru a împiedica dezvoltarea vegetaţiei cu aspect şi miros respingător care pluteşte vara pe lac (mătasea broaştei, alge, resturi de plante subacvatice etc), au fost curăţate foarte atent toate malurile lacului, pe care au fost montate “saltele” cu ciment, iar fundul lacului a fost dragat până la o adâncime de câţiva metri. Refacerea prea-plinului lacului (ţeava prin care se scurge în canalizarea oraşului apa în exces, provenită în urma ploilor abundente), a constituit şi el o prioritate pentru firma executantă, astfel încât să se asigure un nivel constant al apei. Au mai fost amenajate pontoane pentru pescari, care vin în acest loc adesea, chiar şi pe vreme rea. Pentru a se respecta imaginea lacului de acum cinci decenii, s-a amenajat în mijlocul său o fântână arteziană, care va fi luminată cu ajutorul unor proiectoare instalate sub apă, pe un suport. Difuzorul din capătul ţevii care alimentează fântâna cu apă din lac, prin intermediul unei pompe, are duze reglabile ce vor împrăştia apa pe diferite direcţii, oferindu-se astfel efecte vizuale remarcabile. Acum câteva decenii, pe luciul apei pluteau numeroase bărci şi hidrobiciclete, spre bucuria tuturor celor care poposeau în acest loc. Imaginea aceasta poate fi refăcută, mai ales în varianta concesionării serviciilor de agrement turistic unei firme de specialitate sau asociaţiei de pescari care are în administrare lacul.  

2 Comentarii  

  1. bravo lor ca au facut ceva frumos si sa facem si mai mlulte daca se poate cu toti oameni de afaceri in orasul nostru frumos

  2. bravo lor ca au facut ceva frumos si sa facem si mai mlulte daca se poate cu toti oameni de afaceri in orasul nostru frumos

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Articole similare