Festivalul de muzică, arte frumoase şi sport „Printre Măguri” îşi va deschide porţile anul acesta pentru cea de-a patra ediţie în perioada 22 – 24 iunie, la Măgureni (Satul Banului), în acelaşi decor feeric, mărginit de dealuri împădurite, pe malul apei (pârâul Prahoviţa), care a încântat sute de participanţi sosiţi la precedetele ediţii din toate colţurile ţării şi chiar din străinătate.
Organizatorii promit şi anul acesta un weekend cu cântec, dans la foc de tabără, ateliere de sculptură, plimbări cu bicicleta (mountain bike – trasee cu dificultate medie) şi pe jos (traseu uşor, de două ore, până la Râpa Comorii), activităţi de voie şi relaxare în aer liber. „Ne propunem ca festivalul «Printre Măguri» să fie o oază de regăsire şi un model de exprimare pentru generaţiile prezente şi viitoare, care tind să se piardă în lumi virtuale. Acest festival va rezista cu ajutorul tuturor celor care cred şi susţin această cauză” – se arată într-un mesaj postat de echipa de organizare a festivalului, pe o pagină de socializare special creată pentru acest eveniment. Pentru cei care-şi doresc să rămână peste noapte în tabăra festivalului, organizatorii asigură loc de campare, loc de parcare, apă potabilă, masă tradiţională la cerere sau picnic şi le recomandă să doarmă în cortul adus de acasă din care să nu lipseasă izoptrenul şi sacul de dormit, având în vedere că în Măgureni nu sunt pensiuni care să-i poată găzdui.
Vineri, 22 iunie, începând cu ora 17.00, Liviu Ungureanu va deschide seria concertelor cu Imnul festivalului „Printre Măguri”. În programul celor trei zile de cântări vor mai concerta: Nicu Nicuşor, Oliver Ciobanu, Marius Matache, Tituş Constantin, Adrian Bezna, Ţapinarii, Mircea Vintilă şi Emeric Imre.