“Vrem să facem aici o a doua familie, unde să ne petrecem o a doua tinereţe!”
Începând de săptămâna trecută, filiala locală a PNL a demarat pregătirile pentru organizarea unui club al seniorilor în cadrul acestei formaţiuni politice, club la care sunt invitaţi să participe toţi seniorii Câmpinei, indiferent de opţiunea lor politică. Sufletul acestei iniţiative este Elena Ene, cu care am purtat un scurt dialog.
De unde această idee a unui club al seniorilor în cadrul unei organizaţii de partid?
De unde această idee a unui club al seniorilor în cadrul unei organizaţii de partid?
Este un club al seniorilor din întregul oraş, indiferent de apartenenţa sau simpatia politică. Eu am intrat de curând în PNL şi împreună cu preşedintele Virgil Guran am încercat să punem în practică această idee. Toată viaţa am fost o femeie activă şi acum, la pensie, îmi doresc să menţin activitatea intensă a seniorilor acestui oraş.
Cum vedeţi dvs concret această activitate?
Pe timpul verii, pensionarii să poată veni cu nepoţeii, să existe un loc de joacă pentru copii, băncuţe pentru pensionari şi să se poată citi, asculta o muzică de calitate, să se poată sta de vorbă. Pe vreme mai rece sau pentru cei care doresc, în interioul sediului avem posibilitatea practicării unor sporturi – şah, tenis de masă, biliard, dar şi tradiţionalele table sau chiar jocuri de cărţi. Am putea aduce şi profesori de muzică sau de limba engleză, care să stea cu copiii şi să-i înveţe, jucându-se, câte ceva despre muzică sau limba engleză.
Spuneaţi că aţi intrat de curând în partid. De ce PNL?
Eu am fost membru la PIN, pe relaţia copiilor mei, care se cunosc cu Jenica Tabacu. I-am dat o mână de ajutor în campanie, dar nu se mai poate lucra cu ea… Că aşa e omul când ajunge într-o funcţie… S-a schimbat foarte mult şi a început cu minciuni, cu intrigi, chiar în familia mea, ceea ce m-a deranjat foarte mult. Când am văzut toate aceste lucruri murdare, dezamăgită, am plecat. Am analizat guvernările, partidele, inclusiv pe plan local, şi am decis că PNL este cea mai bună alegere. Am ales opoziţia, am ales Crin Antonescu şi Ludovic Orban, doi politicieni care mie îmi plac foarte mult, şi – nu în ultimul rând – am ales noua echipă de conducere de la PNL Câmpina, o echipă tânără, de mare viitor. De altfel, eu m-am oferit ca voluntar încă din timpul campaniei pentru alegerile parlamentare, unde l-am sprijinit pe Ioan Simion, un om desebit, care ar fi meritat să ajungă să ne reprezinte în Parlamentul României. Câmpina a pierdut foarte mult prin absenţa lui Ioan Simion din Parlament.
Revenind la clubul seniorilor, când se va derula această activitate?
Până acum am luat legătura cu peste 250 de familii, iar săptămâna trecută au fost aproape 50 de seniori. Suntem încă la început, nu am definitivat un program, ştiu doar că vrem să facem aici o a doua familie, unde să ne petrecem o a doua tinereţe!




Redacția Oglinda încurajează un schimb de idei liber și deschis. Cu toate acestea, vă rugăm să evitați limbajul vulgar, atacurile la persoană, amenințările sau incitările la violență. Orice mesaj care conține injurii, amenințări sau discurs de ură bazat pe rasă, etnie, religie, orientare sexuală sau alte caracteristici personale va fi șters. Mulțumim pentru înțelegere!