Știri

Proiectul SanConfind schimbă istoria meleagurilor câmpinene

Ziua de 16 aprilie 2015 va intra în istoria meleagurilor câmpinene (a Câmpinei și a localităților din jurul municipiului), întrucât în această zi, în prezența a peste 200 de invitați, personalități ale vieții publice din județul Prahova și din Capitală, a fost inaugurat Spitalul SanConfind din Poiana Câmpina, cel mai mare spital privat prahovean, care va schimba radical viața comunităților dintre Prahova și Doftana. Gradul de comparație superlativ relativ (“cel mai mare”) poate părea de prisos, având în vedere că instituția inaugurată este primul spital privat din județ. Însă comparația subzistă nu doar dacă luăm în calcul toate celelalte unități sanitare prahovene cu paturi, în regim privat (niciuna cu structura complexă a unui spital), ci, mai ales, pentru că ea rezistă timpului. Și putem spune că această comparație va rezista timpului, întrucât un spital privat de asemenea anvergură (în final, Spitalul SanConfind  va avea peste 60 de paturi), este puțin probabil să apară în peisajul medical prahovean, mult timp de acum înainte. Unitatea spitalicească din vecinătatea Primăriei Poiana Câmpina este înființată și administrată de SC Centru Medical “SanConfind” din Câmpina, o societate al cărei acționar majoritar este compania petrolieră Confind SRL, cea mai mare firmă din municipiul nostru.
Un nou drum, un nou destin
La peste 720 de ani de la înființarea, la Sibiu, a primului spital din România (atestat documentar la 24 iunie 1292), în ziua de 16 aprilie 2015, Spitalul SanConfind din Poiana Câmpina și-a deschis larg porțile, înfățișându-se lumii întregi (prin dotările sale ultraperformante, de ultimă generație, precum și prin calitatea personalului angajat), ca un etalon al sistemului medical românesc, ca o oază de sănătate pentru toți suferinzii care îi vor trece pragul. Pe 16 aprilie 2015, Spitalul SanConfind din Poiana Câmpina și-a deschis larg porțile, dar nu toate porțile, ci numai acelea care duc la Baza de Tratament și Recuperare Medicală, prima structură funcțională a acestei unități spitalicești de elită, care, potrivit proiectului său îndrăzneț realizat de un cunoscut cabinet de arhitectură din Franța, are anvergura celui mai mare spital privat din județul Prahova. La data inaugurării sale parțiale, Spitalul SanConfind din Poiana Câmpina și-a deschis larg porțile încercând să deschidă totodată un nou drum în medicina nord-prahoveană. Drumul până la alinarea suferințelor fiecărui pacient internat trecând mereu prin sufletul acestuia din urmă. Drumul pe care trebuie să-l parcurgă “purtătorii halatelor albe” ai primului spital privat din zona Câmpina de la numele SanConfind la renumele SanConfind. Dispozitivele moderne și materialele sanitare de cea mai bună calitate, echipamentele și aparatura medicală achiziționate de la cei mai buni producători mondiali în domeniu, toate vin să completeze valoarea unui personal medical înalt calificat şi profund dedicat actului medical, văzut în cea mai nobilă accepţiune a sa. Adică aşa cum l-a văzut şi Hipocrate, părintele medicinei, acum 2500 de ani, atunci când a formulat preceptul fundamental al celebrului său jurământ: îngrijirea atentă a bolnavilor spre folosul lor, după puterile şi priceperea personalului medical, fără răutate şi nedreptate, cu practicarea meşteşugului vindecării bolnavilor în nevinovăţenie şi curăţenie.           
                                                  
Un proiect care va schimba destine
Spitalul SanConfind reprezintă un nou destin din viața medicală a României, dar el este, în același timp, un proiect care va schimba destine. Spitalul SanConfind va avea, la finalul tuturor amenajărilor și dotărilor sale (care se vor întinde pe următorii doi-trei ani), structura unui centru medical la standarde europene, fiindcă va include nu doar spitalul propriu-zis cu multiple secții, ci și un ambulatoriu de specialitate, o farmacie, laboratoare de cercetare și de analize medicale dintre cele mai complexe, un hotel-restaurant în care vor putea fi cazați toți aparținătorii bolnavilor internați sau ai celor sosiți aici pentru tratamente balneare sau de recuperare medicală. Oferind condiții de cazare deosebite, managementul spitalului are în vedere și promovarea turismului medical, pentru ca de serviciile medicale de excepție să poată beneficia cât mai multă lume, atât din țară, cât și din străinătate. Se urmărește ca Spitalul SanConfind să devină, în viitorul apropiat, un reper al balneologiei și al medicinei de recuperare cu ajutorul apei foarte sărate captate dintr-un vechi  izvor de la marginea comunei Poiana Câmpina, dar și al nămolului sapropelic de Techirghiol, adus și păstrat în condiții speciale care să-i conserve proprietățile terapeutice. În opinia multor specialiști, apa izvorului din Poiana Câmpina (care alimentează printr-o conductă de aducțiune Baza de Tratament) are cel mai înalt grad de salinitate din țară, având o mineralizare totală de 321 g/ l. Momentul inaugural a fost așteptat cu mult interes de către numeroși trăitori ai meleagurilor dintre Prahova și Doftana, dar și din afara lor, deoarece în zilele noastre, într-o lume tot mai năpădită de griji, nevoi și boli, „Baza de Tratament Balneologic, Fiziokinetoterapeutic și de Recuperare Medicală” a Spitalului SanConfind reprezintă o mare speranță întru păstrarea sau cucerirea sănătății pentru zeci de mii de locuitori ai zonei Câmpina, sute de mii de prahoveni și milioane de români. Conducerea spitalului a achiziționat pentru Baza de Tratament materiale, aparate, dispozitive și echipamente dintre cele mai moderne și mai performante, de la cei mai buni producători mondiali de aparatură medicală, dintre care am aminti: Chatanooga (SUA), Motorika (Israel), Somethy (Franța),  Deutsche Steinzeug (Germania), Philips (Olanda) etc. Cu toate aceste dotări și cu un personal devotat și înalt calificat, este lesne de înțeles cum va putea o asemenea investiție să schimbe destine. Să schimbe în prim rând, destinul zonei Câmpina (al municipiului şi al localităţilor care gravitează în jurul său), modernizându-i la standarde europene sistemul sanitar şi pregătindu-l pentru marile crize şi confruntări ale omenirii, anunţate deja a se întâmpla în prima jumătate a secolului XXI. Un secol despre care nu putem spune că va fi religios sau nu va fi deloc, precum sună zicerea celebră a unui cunoscut filosof francez, dar despre care am putea crede cu temei că va fi un un secol decisiv pentru viitorul omenirii şi durata vieţii pe această planetă.
“Dorința noastră este să tratăm pacientul ca pe un om”
În calitate de amfitrion, dl. Ioan Simion, președintele Consiliului de Administrație al Confind SRL, a rostit cuvântul de bun-venit, alocuțiunea sa fiind bine primită și impresionând auditoriul prin ideea de bază, care a străbătut discursul ca un fir roșu: SanConfind va fi un spital cu totul și cu totul altfel, unde pacientul va fi mereu în centrul atenției, unde niciun angajat nu va primi ciubuc. Vă prezentăm în sinteză cele mai importante idei rostite în discursul său de către părintele proiectului SanConfind.
Ioan Simion: ”Stimați invitați, ne-am permis să va deranjăm de la treburile dvs. zilnice pentru a fi alături de noi la festivitatea de inaugurare a Spitalului SanConfind, primul spital privat din județul Prahova, după cum zic reprezentanții Direcției de Sănătate Publică Prahova. Le mulțumesc tuturor celor prezenți. […] Centru Medical SanConfind se numește astfel, deoarece s-a dorit să se facă o legătură între firma Confind, producătoare de echipament petrolier, și sănătate. După cum știți, toate investițiile sunt făcute de Confind, care deține 70% din afacere, restul de 30%, conform legii, reprezintă medici, respectiv dr. Alina Țiulete (Elveția). Centru Medical SanConfind a înființat acum trei ani, în Câmpina, pe strada progresului, un modern centru stomatologic care se numește DentActiv, ce a reprezentat primul pas în domeniul sănătății făcut de SanConfind. În decembrie 2011, a fost concesionată clădirea vechiului spital de la Poiana, care funcționa ca secție exterioară a Spitalului Municipal Câmpina. […] Clădirea vechiului spital avea o arhitectură banală, neatractivă, ea fiind executată în 1970 pe banii Ministerului Petrolului. […] Spitalul a funcționat până la reorganizarea de acum câțiva ani. […] Arhitectul care a conturat forma noului spital este dl. Christian Tanascaux, un român plecat de 38 de ani în Franța și care a proiectat numeroase spitale, din Paris până în Martinica. Dl arhitect Christian Tanascaux are o ”mână dreaptă” în România, pe dl arhitect Matei Săndulescu și echipa dînsului, cu care am colaborat foarte bine. Intenția noastră de a construi un spital privat se bazează pe următoarele considerente. În primul rând, dorința companiei Confind de a se implica în viața socială a zonei noastre. Pentru că am văzut în străinătate foarte multe firme industriale care au prelungiri în domeniul social. Apoi, intenția de a ajuta cât mai multă lume. Și astăzi Confind ajută oamenii – salariații Confind, dar nu numai –, dar ajutăm doar cu diverse ocazii. Și, în plus, îi ajutăm cu bani, neavând alte posibilități. Când spitalul va fi gata, ajutorul nostru va putea fi mărit substanțial. Adică o să-i ajutăm și prin serviciile medicale pe care spitalul le va oferi. Încă din 1907, la Poiana s-a folosit apa sărată provenită din izvoarele situate la un kilometru de spital, pe dealul Măgura, izvoare care au ajutat comuna să devină stațiune balneară. În anii 1930, în Mersul trenurilor, Poiana Câmpina figura ca stațiune balneară. SanConfind dorește să reutilizeze aceste ape terapeutice puternic mineralizate, evident, cu tehnica modernă a zilelor noastre. […] Eu nu am fost internat niciodată, nu am avut nicio   zi de concediu medical, dar am fost cu părinții prin spitale, cu soția la maternitate, am fost și în vechiul Spital Poiana, și deci am avut ocazia să văd și să înțeleg ce înseamnă sistemul de sănătate din România. La Spitalul SanConfind va fi cu totul altfel. De la portar până la director. Aici, pacientul nu se va simți umilit, așa cum se întâmplă azi în unele spitale de stat. La noi, pacientul va fi în centrul atenției. Ceea ce vrem să realizăm cu acest spital este o replică dură la activitatea medicală de stat. Vrem să ne dovedim nouă, în primul rând, că se poate și altfel. Vrem să contribuim la răsturnarea relelor obiceiuri din sistemul de sănătate românesc. Vrem să lucrăm pentru oameni, pentru pacienți, nu doar pentru propriile buzunare. Dorința noastră cea mai puternică este să tratăm pacientul ca pe un om. Niciodată nu te simți mai jenat decât atunci când te internezi într-un spital de stat; și toți știm de ce. La SanConfind nu va fi la fel. Aici, de la recepție până la externare, totul va fi altfel, pacientul va fi în centrul atenției, pe el trebuie să-l mulțumim, medical, dar și psihic. […] Trebuie să vă spun că dotările spitalului sunt la cele mai înalte standarde. Am achiziționat aparatură medicală de la cei mai buni producători din lume. De altfel, în afară de câteva materiale de construcție, totul este adus din import, și nu de oriunde, ci de la cei mai buni producători mondiali din domeniu. […] Vrem ca acest spital să ajungă, în câțiva ani, un etalon în câteva domenii; om vedea care sunt acelea, treptat-treptat. Dacă infrastructura Centrului Medical SanConfind este și va fi în continuare la cel mai înalt nivel posibil, rămâne să vedem dacă și dorința noastră de a forma o echipă medicală deosebită se va putea îndeplini. Domnul profesor universitar Radu Palade, directorul medical al spitalului, cu competența, cu calmul și seriozitatea cu care abordează problemele, cu experiența de-o viață la catedră, sunt convins că va reuși să imprime un ritm, un program, un nivel științific de abordare a tuturor cazurilor; evident, nu doar în domeniul chirurgical, specialitatea dânsului fiind chirurgia. Peste câțiva ani, după ce vom obține acreditările necesare, vom aborda cu certitudine și turismul medical. Pacienți din Germania, Israel, Moscova și Chișnău, vor dormi și vor mânca la Poiana Câmpina. Și când spun asta mă gândesc la reprezentanții administrației comunei, care, după dispariția aproape totală a industriei localității, își pun nădejdea în bunul mers al acestui spital, care va avea o contribuție importantă la bugetul local, dar va avea o influență benefică asupra comunei și din alte puncte de vedere. Peste câțiva ani, atunci când va fi gata, Spitalul SanConfind va avea parcare proprie, dar și o curte generoasă cu întinse spații verzi pentru plimbările pacienților, va avea o capelă, și poate unii bolnavi vor fi îngrijiți, peste o vreme, de surori-măicuțe. Baza de Tratament Balneologic și Recuperare Medicală care se va inaugura astăzi va avea un departament de imagistică (cu aparate RMN, CT, RX – toate de la Siemens; osteodensitometru, mamograf, ecograf – toate de la General Electric), care va fi pus în funcțiune, probabil, în luna mai, după ce vom obține toate aprobările. Tot în luna mai, vom da în funcțiune Laboratorul de analize medicale.”
După Ioan Simion, au luat cuvântul Alin Moldoveanu – primarul comunei Poiana Câmpina, prof. univ. dr Radu Șerban Palade – directorul medical al Spitalului SanConfind, Vasile Cepoi – președintele Comisiei Naționale de Acreditare a Spitalelor (CNAS) și fost ministru al Sănătății.
Alin Moldoveanu: ”Vă mulțumesc tuturor, pentru că ați venit în număr atât de mare în Poiana Câmpina. Vă mulțumesc nu doar în nume personal, ci și în numele colegilor de la Primărie, precum și în numele consilierilor locali. Mulțumesc, de asemenea, Consiliului Local, fiindcă a fost mereu alături de investiția SanConfind, care va ridica ștacheta comunei noastre la cel mai înalt nivel. Nu doar din punct de vedere medical, ci și investițional, deoarece sunt convins că, prin SanConfind, foarte mulți investitori vor veni în comuna noastră. Mulțumim societății SanConfind, mulțumim dlui Președinte Ioan Simion. Și vreau să mai spun, cu mâna pe inimă: Domnule Simion, ați rescris istoria în comuna Poiana Câmpina.”
Radu Șerban Palade: „Primul lucru pe care l-aș spune este că trebuie să ne bucurăm, trebuie să ne bucurăm și încă foarte mult, pentru că asistăm la un moment absolut emoționant și foarte important. Mi-aduc aminte că, acum ceva timp, am discutat cu dl inginer Ioan Simion despre organizarea unui spital particular aici, la Poiana Câmpina. A fost un vis pe care, treptat-treptat, l-am pus pe hârtie, și pe care, apoi, prin cunoștințele din domeniul arhitecturii pe care ni le-a oferit dl arhitect Cristian Tănăsescu (șef de promoție la Arhitectură, care a construit peste 20 de spitale în Franța), l-am transformat în realitate. Dl arhitect a modernizat așa de bine un spital vechi, încât astăzi vechea clădire nu mai poate fi recunoscută. Visul nu este împlinit în totalitate, dar lucrurile mari făcute în cadrul acestui proiect, până în prezent, se pot vedea cu ochii obișnuiți, căci ele sunt o realitate, iar lucrurile la fel de mari care vor veni, care se vor face până la finalul proiectului SanConfind și al ultimelor amenajări ale spitalului, se pot lesne anticipa cu ochii minții. Dl Simion a înțeles foarte bine că performanța medicală, astăzi, nu poate exista fără o dotare corespunzătoare. Și această dotare s-a înfăptuit grație eforturilor extraordinare pe care le-a făcut dl Simion și societatea pe care o conduce. O altă idee care ne-a călăuzit de la început a fost trierea riguroasă a personalului medical, precum și imprimarea unei discipline și atitudini corecte, etice, profesionale. În concluzie, eu cred că împlinirea acestui vis este o bucurie pentru toți, pentru că, astăzi, de foarte puține lucruri ne putem bucura în ceea ce privește asistența medicală din România. Apariția unei astfel de unități sanitare este o binecuvântare, mai ales că totul se întâmplă într-o zonă extrem de frumoasă, extrem de bogată, nu numai peisagistic, ci și natural. Nu este vorba numai de petrol, nu este vorba numai de industrie, de ape minerale, ci de o zonă extrem de frumoasă care se pretează la turism medical. O zonă minunată, ce a atras de-a lungul vremurilor mulți oameni de artă și de cultură, care au făcut istorie pe aceste meleaguri și au realizat în Câmpina și ținutul din jurul acesteia o tradiție extrem de importantă pentru țară.”
Vasile Cepoi: „Mă bucur că pot participa la un asemenea eveniment. Mai ales că acest eveniment face parte dintr-un proiect la care am avut o oarecare contribuție, care se cheamă Dezvoltarea Turismului de Sănătate în România. Sunt fericit să văd că acest proiect este abordat de pe poziția pacientului, că se dorește satisfacerea așteptărilor pacientului. Dl Președinte Simion ne-a prezentat un plan strategic care definește misiunea acestui spital, o misiune văzută de pe poziția pacientului. CNAS este cea care se ocupă cu evaluarea calității serviciilor în spitale. Noi trebuie să arătăm spitalelor încotro trebuie să meargă și care sunt așteptările pacienților, care sunt așteptările societății de la serviciile medicale. Apariția unor astfel de inițiative private ne ajută, căci ele constituie pentru noi un reper. Faptul că valorificați resursele naturale ale zonei este un lucru excepțional. Noi trebuie să exportăm servicii medicale. Deocamdată, importăm servicii medicale. Anual, plătim în afară (spitalelor din străinătate de serviciile cărora au beneficiat pacienți români – n.red.) 200 de milioane de euro pentru servicii medicale pe care le-am putea face în țară, cu costuri mult mai mici și cu o eficacitate și o siguranță a pacientului mult mai mare. Dle Președinte, vă felicit pentru tot ce ați făcut și vă promitem tot sprijinul…”

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Articole similare