Știri

Câmpina ar putea lua exemplul Ploieștiului. Bulevardului Carol I i-ar sta mai bine flancat cu arbori răcoroși

Dacă tot se anunță continuarea încălzirii climei la nivel global, iar încălzirea globală ar putea lovi puternic și Câmpina noastră, atunci peste aproximativ 50 de ani nu este exclus totalmente ca orașul nostru, cu cele mai multe zile senine din an, să se transforme în orașul cu cele mai multe zile toride din România, dintr-un an calendaristic. Dacă am lua exemplul multor orașe din țară, unele chiar de mărimea Câmpinei, ar fi bine, chiar mult mai bine, credem noi, ca artera centrală a municipiului nostru să aibă două perdele vegetale care să apere trecătorii, dar și șoferii de căldura insuportabilă ce va să vină peste noi, peste o jumătate de secol. Acest lucru ar fi lesne posibil și pentru că trotuarele Bulevardului Carol I sunt largi și permit decuparea asfaltului pe zone care să îngăduie buna creștere a unor platani, de exemplu, care să asigure răcoarea binefăcătoare. Iar un bun exemplu în acest sens ar fi chiar bulevardul central al capitalei județului nostru. Aici nu trebuie să ne mai dăm dacă ”Republica de la Câmpina” – miezul din mijloc. 
Mă adresez tot aici celor din conducerea municipalității. Dacă diriguitorii vremurilor trecute ai celui mai mare oraș din Prahova au intuit bine că ploieștenii se vor simți de minune pe un bulevard flancat cu platani (tronsonul dinspre Gara de Sud al Bulevardului Republicii), atunci ne întrebăm, dar nu retoric, de ce nu ar merge un asemenea demers și la Câmpina. Și tot noi am putea răspunde (doar am zis că nu v-am propus o întrebare retorică), am putea răspunde cu sufletul liniștit, plini de adevăr și de speranțe: Da, domnule, ar merge foarte bine un bulevard cu platani și la Câmpina. Sugestia ne-a fost dată de profesorul Alin Ciupală, unul dintre cetățenii de onoare ai Câmpinei și cel mai informat câmpinean despre istoria trecută a orașului nostru. Acum, mingea este în terenul edililor câmpineni. Numai să nu fie onorabilii plecați pe teren. Adică pe un alt teren, știu ei unde…
Adrian BRAD 

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Articole similare