Știri

Bacalaureatul, un examen prea greu pentru tinerii câmpineni

Procentul de promovabilitate local a fost mai mic decât cel naţional

Bacalauretul din această vară a adus rezultate foarte slabe la nivel naţional, promovabilitatea pe ţară fiind de 44,47%. Prahova nu a atins nici măcar pragul de 45%, cu mult mai mic faţă de anul trecut, care a fost de 53,4%. Nici la Câmpina, rezultatele nu au fost pe măsura aşteptărilor, procentul de promovabilitate fiind de numai 41,38%, cu aproximativ un procent mai mare faţă de cel înregistrat anul trecut.
La nivel de licee, Colegiul Naţional „N. Grigorescu” a salvat, din nou, onoarea oraşului nostru, înregistrând o promovabilitate de aproximativ 99%, la polul opus aflându-se Grupul Şcolar Construcţii de Maşini, unde doar câţiva absolvenţi de liceu au rezolvat să obţină medii peste 6.
În Câmpina s-au înscris la bacalaureat 940 de elevi, dintre care 389 au promovat examenul, 534 au fost respinşi şi 17 nu s-au prezentat.
Rezultatele exacte la cele cinci licee au fost următoarele:
Colegiul Naţional „Nicolae Grigorescu”: promovabilitate 99,3%, cea mai mare medie 9,78, cea mai mică 6,13; Grupul Şcolar Energetic: promovabilitate 54,59%, cea mai mare medie 9,66, cea mai mică 6,00; Grupul Şcolar Forestier: promovabilitate 40,52%, cea mai mare medie 8,83, cea mai mică 6,03; Colegiul Tehnic „C. Istrati”: promovabilitate 20,79%, cea mai mare medie 8,80, cea mai mică 6,01; Grup Şcolar Constrcuţii de Maşini: promovavilitate 6,72%, cea mai mare medie 7,21, cea mai mică 6,01.
La examenul de bacalureat, în oraşul nostru, nu a fost eliminat din concurs niciun absolvent de liceu. Rezultatele finale, în urma contestaţiilor, vor fi afişate vineri, 8 iulie.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Articole similare