Știri

Administraţia locală analizează posibilitatea aplicării unor măsuri de combatere a efectelor accesului minorilor în locuri nerecomandate vârstei lor

Incidentul grav petrecut în noaptea de Sf. Ion, în urma căruia o elevă în vârstă de 17 ani a fost internată de urgenţă la un spital din Bucureşti şi alte două eleve în vârstă de 15 ani au avut nevoie de îngrijiri medicale la Spitalul Municipal Câmpina, se pare că nu rămâne fără urmări. Reprezentanţi ai administraţiei publice locale şi-au îndreptat atenţia asupra acestui caz şi studiază un set de măsuri pentru a limita accesul minorilor în locurile nespecifice vârstei şi preocupării acestora, prevăzute în legislaţia română. 
Vă reamintim că în noaptea de 6/ 7 ianuarie 2017, două liceene de 15 ani (clasa a IX-a) au agresat, pe fondul unor neînţelegeri iscate într-un club de noapte, o altă elevă de 17 ani (clasa a XI-a), provocându-i răni grave în zona feţei, răni care au solicitat o complicată intervenţie chirurgicală. 
Încă de a doua zi, primul care a sesizat acest caz, consilierul local Florin Frăţilă, îşi arăta stupefacţia faţă de cele întâmplate şi propunea măsuri drastice pentru prevenirea unor astfel de acte violente în rândul minorilor, mergând până la interzicerea accesului tinerilor sub vârsta de 16 ani în cluburile de noapte, cu intenţia de a-i proteja de tentaţiile şi pericolele unor astfel de stabilimente. „Nu mi-a venit să cred că în oraşul nostru se poate întâmpla aşa ceva!!! Dar, din păcate, este adevărat. În consecinţă, voi aştepta concluzia anchetei poliţieneşti şi voi cere măsuri drastice din partea autorităţilor. Prima măsură este aceea că voi solicita interzicerea accesului minorilor în cluburilor de noapte şi am să cer conducerilor liceelor să deschidă o serie de consultări cu asociaţiile de părinţi, pentru informare şi prevenţie în astfel de cazuri. Nu este normal ca un copil de 15 – 16 ani să petreacă la ore târzii din noapte în cluburi, aşa cum nu este normal ca aceste cluburi să permită accesul minorilor” – era postarea lui Florin Frăţilă pe o cunoscută reţea de socializare, postare ce a dus la o autosesizare a poliţiei şi la demararea unei anchete de către oamenii legii. 

Ulterior, consilierul municipal a revenit cu câteva precizări importante ce scot în evidenţă o întreagă problematică legată de accesul minorilor în locuri nerecomandate vârstei lor: „Da, se încurcă iţele după povestea din parcarea clubului de noapte. Azi am vorbit cu mai mulţi proprietari de cluburi cu activitate nocturnă şi am aflat foarte multe detalii cu privire la ceea ce se petrece pe acolo. În primul rând, faptul că majoritatea clienţilor de sfârşit de săptămână sunt tineri cu vârste cuprinse între 14 şi 18 ani, apoi că Poliţia şi Jandarmeria nu calcă pe acolo cu lunile sau numai în caz de conflict major, la sesizare. Nici vorbă de prevenţie ori controale de rutină. Este clar că, în aceste condiţii, minorii nu au nicio reţinere să frecventeze astfel de locuri şi sunt supuşi multor riscuri. În ceea ce priveşte gradul de pericol, răspunsul a fost foarte clar şi în unamitate: «bătăile sunt din ce în ce mai frecvente, dar puţine în care să fie implicaţi minori». Despre băutură, fumat şi altele, greu de aflat! 
Am înţeles, printre rânduri, că se consumă «apă plată cu lămâie» şi că din acest motiv puştimea leşină pe capete. Cam aşa stau lucrurile! Următorul pas este să invit autorităţile la o discuţie serioasă pe această temă, şedinţă la care vreau să invit şi proprietarii de cluburi, săli de jocuri de noroc şi alte locuri interzise ori nerecomandate minorilor, după care am să iniţieze o discuţie serioasă cu asociaţiile de părinţi, diriginţii şi directorii din licee” – spunea Florin Frăţilă pe aceeaşi reţea de socializare.
Ce s-a mai întâmplat între timp aflăm tot de la cel care a promis că va face ceva pentru a reglementa lucrurile: „Sunt foarte multe lucruri de spus. În primul rând am deschis Cutia Pandorei pe această temă şi foarte mulţi mă înjură ori îmi reproşează, printre altele, că nu este rolul meu să mă amestec în viaţa privată a tinerilor, fie ei şi minori. Cred că este o abordare greşită din partea acestora, pentru că, în calitate de ales local, este de datoria mea să mă interesez de soarta copiilor din oraşul nostru. Aşa cum am mai spus şi cu alte ocazii, nu cred că este normal ca autorităţile să asiste impasibile la faptul că minori cu vârste cuprinse între 13 şi 18 ani îşi petrec timpul liber în locuri unde sunt expuşi multor tentaţii nocive şi multor pericole. Vă dau doar două exemple 100% reale. Există în oraşul nostru cluburi de noapte unde minori de 14 – 15 ani au acces la băuturi alcoolice, ţigări şi să nu mai zic de altele. În plus, nu cred că este deloc benefică prezenţa minorilor în anturajul de club, unde mai au acces şi tot soiul de personaje dubioase, uneori chiar din lumea interlopă, de la care, evident, nu au nimic bun de învăţat. Nu mai vorbesc de minori începând de la vârsta de 13 ani care au acces în sălile de jocuri de noroc (la păcănele) şi chiar în micile cazinouri prezente în oraş. Faptul că se vinde peste tot alcool şi tutun minorilor este deja o banalitate. Cine nu mă crede, să meargă şi să verifice toate aceste aspecte. Din păcate, legislaţia românească nu ne prea ajută în acest domeniu. În ultimele zile am discutat cu foarte mulţi cunoscători ai legii – jurişti, avocaţi şi chiar poliţişti şi am ajuns la concluzia să singura modalitate de a combate această stare de fapt este monitorizarea îndeaproape a acelor locuri cu grad ridicat de risc pentru minori. Legea nu le interzice accesul, dar spune foarte clar că tinerii până la vârsta de 16 ani nu au acces în astfel de locaţii decât însoţiţi de un adult şi că este interzisă comercializarea produselor alcoolice şi a tutunului tinerilor cu vârsta de până la 18 ani. În rest, nimic sau mai nimic, având în vedere că în anul 2015, Senatul a adoptat o lege prin care se reglementa accesul minorilor în cluburi, baruri şi discoteci, dar toată povestea a rămas ca-n gară, pentru că actul normativ n-a mai ajuns nici în ziua de azi la Camera Deputaţilor, forul decizional. Având în vedere că la noi legile sunt aşa cum sunt, am avut curiozitatea să studiez şi reglementările europene în domeniu. Vă pot spune că sunt mult mai aplicate şi în unele state extrem de drastice. Acolo, autoritatea apără minorul de tot ceea ce se consideră că ar fi nociv pentru un individ aflat în formare. Ce putem face noi aici, concret, este adoptarea unei rezoluţii la nivelul legislativului local, care să cuprindă un set de măsuri/ cerinţe pentru impulsionarea şi monitorizarea autorităţilor îndrituite să aplice legea. Adică să impulsionăm Poliţia naţională, Poliţia locală şi Jandarmeria să controleze periodic aceste locaţii şi să aplice legea aflată în vigoare. De ce trebuie să-i împingem noi de la spate?! Dintr-o mie de motive… româneşti! Deja am avut o serie de discuţii în acest sens cu mai mulţi colegi din administraţia locală, care s-au arătat receptivi. Sper ca părinţii şi cetăţenii în general să înţeleagă că nimeni nu-şi doreşte să strice distracţia tinerilor, dar că nu ne putem asuma faptul că, iată, am ajuns să ne căutăm copiii pe la spitalele de urgenţă. La şedinţa de Consiliu Local de la sfârşitul lunii ianuarie am să propun legislativului local să facem front comun pentru această cauză. Sper să găsesc înţelegere!” 

Un comentariu

  1. Sigur că este o problemă foarte importantă pentru noi, părinții, mai ales. Dar ce le oferă acest oraș copiilor, tinerilor? Mai ales în domeniul sportului? Pentru a învăța să patineze, cu un instructor specializat, trebuie să facem un drum dus-întors la Ploiești. Ce ar fi dacă ar fi măcar un patinoar și în Câmpina unde mulți copii/tineri ar putea practica acest sport iar seara ar cădea de oboseală ! N-ar mai umple cluburile!

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Articole similare